22.12.13

Mida teha, kui su hobune on üleannetu

Ratsutajatena peame me oskama tõlgendada, milline reaktsioon oleks erinevates olukordades kõige kasulikum. Ideaalis treeniksime nii endid kui oma hobuseid selliste tingimuste loomiseni, mis takistaks halva käitumise esile tulemist. Siiski teame, et (eriti ratsutamise puhul) alati ei ole võimalik ette näha, mis juhtuma hakkab. Me peame olema varustatud erinevate tööriistadega, et olla enamikeks võimalikeks stsenaariumiteks valmis.

NB: Siin on eelduseks see, et mittesoovitud käitumist ei põhjusta varustus või muu  füüsiline/vaimne ebamugavus.

Kõige olulisem on turvalisus! John Lyons on kirja pannud kolm reeglit, mida tuleks järgida, et iga treening oleks turvaline nii sulle kui su hobusele:

-          Sina ei tohi viga saada.

-          Su hobune ei tohi viga saada.

-          Treeningu lõpul on hobune parem kui treeningu alguses.

Kui neid reegleid peetakse silmas, võib kasu olla järgmistest nõuannetest selle kohta, kuidas oma hobusega rasketel aegadel käituda:

1. Jää selga

Kui hobune hakkab ringi hüplema ja ei pane su märguandeid tähele, on tihti ahvatlus maha hüpata suur. Anna endast parim, et seljas püsida. Maha tulemine on hobuse jaoks kindel märk sellest, et tema on karja liider ja tugevdab tema negatiivset hoiakut (sina ütlesid „Jaa“, aga tema ütles „Ei“ ja tema arvamus jäi peale). Selle asemel ratsuta edasi hoolimata tema protesteerimisest ja lõpus anna talle teada, et oled endiselt seal.

2. Jää rahulikuks

Oma emotsioonide üle kontrolli kaotamine viitab tugevalt sellele, et inimene ei ole karja juht. Kui hobune on niigi vaimselt keerulises situatsioonis, siis vihaseks/kartlikuks saamine või pingesse minemine ainult kindlustab tema segadustunnet ning tekitab  seda omakorda juurde. Ole rahulik, sõida edasi ning siis proovi uuesti samal teemal jätkata.

3. Küsi uuesti

Mõned hobused on nii innukad, et nad lähevad närviliseks, kui nad seisavad silmitsi millegi uue või väljakutset pakkuvaga. Sellisel juhul on tark lihtsalt anda nõrgemaid märguandeid, kuni hobune on maha rahunenud. Kui tunned, et hobune võib sulle vastata, küsi uuesti. Jää endale kindlaks ning ära näita välja ebakindlust, kui su hobune märkab platsi nurgas hobusesööjat koletist. Oota, kuni lahendate järgmised segadusehetked ning siis küsi uuesti. Kui jääd rahulikuks ja järjekindlaks, aitad nii mõnelgi hobusel hakata sind usaldama kui karja juhti.

4. Vaheta teemat

Vahel on lihtsam teemat täielikult vahetada. Kui küsid suuremat läbi selja töötamist, aga saad vastuseks üha enam vastupanu, jäta otse liikumine korraks vahele ja küsi külgliikumist. Teema täielikult vahetamine annab hobusele tihti uue tunde ning midagi uut, millele keskenduda.

5. Liigu edasi

Tagant üles viskamine/küünaldamine/külje peale astumine... Need kõik algavad korrektse edasi liikumise puudumisest. Kui lased hobusel oma jalad peatada (isegi kui ainult hetkeks), palud tõhusalt seeläbi temalt omaloomingut. Kui võimalik, õpeta hobune oma jalgu liigutama, kui sa talt seda küsid. Kui esile kerkib segadusttekitav olukord, võtab tema mõistuse asemel ohjad üle lihasmälu. Lihtsalt liigu. See võib nii mõnegi olukorra lahendada juba eos.

6. Keskendu sellele, et hobune oleks kehast sirge

Kui asi hakkab käest ära minema, kaotab hobune esimesena oma otsesuse. Kuigi võib tunduda, et see on hobuse jaoks lihtsalt töötamise vältimise strateegia, on kaasnev tasakaalutus tihti tema enda jaoks häiriv ja segadusseajav. Proovi oma hobust innustada otse keha alla astuma – ka kurvides, tema õlad keha juures ja puusad samal joonel õlgadega.

7. Ole valmis pikaajaliseks tööks

Siinkohal tuleb kangekaelsus kasuks. Mõnikord on vajalik hobusele näidata, et jääd endale kindlaks ükskõik, kui palju takistusi ta sinu teele ka ei viska.

8. Lõpeta niipea, kui saad vastuseks „Jah“

Teinekord toob edu justnimelt töö lõpetamine siis, kui läheb hästi. Treening lõpeta alati positiivsete emotsioonidega – kui hobune on rahulik ning isegi, kui hobune on ainult ühe sammu sinu poolt küsitud suunas teinud.

Ratsutamises ei ole universaalset tõde. Kuigi me kõik soovime endale alati kuulekat hobust, võib reaalsuses ka kõige järeleandlikum hobune aeg-ajalt meile „Ei“ öelda. Kui tead oma hobust piisavalt hästi, leiad keerulistele olukordadele lahendused sellisel viisil, mis aitab teil oma treenimise eesmärgid varem või hiljem saavutada.

Allikas: http://horselistening.com/2013/02/19/what-to-do-when-your-horse-is-being-naughty/

No comments: